Október 25-én a településünkről készülő dokumentumfilmhez készített jeleneteket a forgatócsoport, Viszló Levente irányításával. A jelenetek témája a hagyományos boglári ételek és azok készítése volt. A kocsiszín a tájház végében igen csak tágra nyitotta szemét, amikor észrevette, hogy egyik sarkában egy régi időkre emlékeztető konyha kerekedik. Az eredeti formában díszelgő kredenc az egyedi üveges ajtajával, a nyikorogva kicsúszó fiók kísértetiesen hasonlított gyermekkorunk bútoraihoz. A szennyes láda, a vizes pad, a kopott sparhelt és a régi falvédők többször is ide-oda vándoroltak, mire megtalálták megfelelő helyüket. Egy korhű konyhát sikerült a helyszínre varázsolni, ahol méltó körülmények között kezdtük meg a sütés- főzés előkészületeit. Szándékunknak megfelelően a faluban jellegzetes, régi ételek elkészítése volt a feladat. A Német Nemzetiségi Önkormányzat és a községi képviselő-testület tagjai, valamint önkéntes segítők öltötték magukra a régi vértesboglári népviselet becses ruhadarabjait. Aki benézett a kocsiszínbe az visszacsöppent a múlt század közepébe, és hallhatta a régi idők kopogtatását. Hagytuk, hogy megérintsen egy elmúlt világ kopott hangulata.
Mindenki szeretettel teli izgalommal látott a munkához, közben vidám beszélgetés kezdődött és próbáltuk ellesni egymás titkait, praktikus fogásait.
Mire az óra delet ütött, elkészültek az ételek és finom illatok terjengtek az udvaron. Külön tányérokon sorba rakva gőzölögtek az igényesen összeállított ételek. Sötét barnára sült a fasírt, ropogós külsőt öltve, maga köré rendezte a krumplis gombócokat, megterítve a gőzölgő párolt káposztával. A másik tálon a sok hagymával készült dinsztelt kolbász rejtőzködött az ínycsiklandó vörös lében megbújva. A harmadik tálon a hétköznapok étele, a babos tészta hatalmas rakománya domborodott, amiből már csak a villa hiányzott. A főételek sorát zárta a füles fánk a szép kerek hasával, melyből hófehéren virított ki a hófehér tejszínhab. Mindezeket végignézve alig vártuk, hogy leülhessünk és megkóstolhassuk az elkészült remekműveket.
A főzés után egy régi hagyományt is újraélesztettünk, a kukoricafosztás eseményét. A gyerekek szívesen öltötték magukra a jellegzetes népviseleti ruhákat és kipróbálták a csuhé fosztás mozzanatait. A négylábú tüskés morzsolón pedig lehetőségük nyílt a kukoricaszemek leválasztására a csutáról.
A délelőtti rendezvény mozzanatait megörökítettük, szeretnénk megőrizni és megmutatni a jövő nemzedéke számára a hagyományos szokásokat és a jellegzetes ételeket, egy képet festve az egykori életmódról. Ez egy gyönyörű küldetés, aminek e napon mindannyian szívesen tettünk eleget. Bízom abban, hogy ez az alkalom egy folyamat kezdete és egy közös munka alapköve volt.
Tevékeny résztvevők voltak: Bauer Jánosné Nusi néni, Bauer Jánosné Terike, Határhegyi Józsefné, Szelle Kálmánné, Bauer Teréz, Nágl Józsefné és Nágl József, Jókai Erika, Rátkai Zoltán, Szelle Ákos, Papp Gyula, Papp Gyuláné, Winkler László, Nágl Maja, Nágl Botond, Szelle Kíra, Szelle Petra.
Néhány további fotó az eseményről:
Sztányi István
polgármester
Az eseményen készült összes fotó megtekinthető ezen az oldalon.
Fogászati szakrendelés: dr. Zöld Éva, Csákvár, Szabadság tér 5. Rendelési idő: hétfő, szerda 14.00-20.00, kedd, péntek 08.00-14.00